• 13 kwietnia 2021

Witamina C na trądzik

Witamina C jest jedną z bardziej uniwersalnych substancji, zwalczającą wolne rodniki, wzmacniającą układ odpornościowy oraz ożywiającą skórę. W związku z tym od dawna nasyca się nią kosmetyki spowalniające starzenie oraz przeciwtrądzikowe. Jak działa na skórę?

1. Właściwości antyoksydacyjne witaminy C

Dawno zostało udowodnione, że antyoksydanty mają wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Przeciwutleniacze, a takim jest witamina C, zmniejszają wpływ szkodliwych substancji na nasz organizm i dlatego kosmetyki z jej zawartością mają tak szerokie zastosowanie.

Papierosy, stres, szkodliwe leki, niezdrowa dieta i zatrute środowisko są odpowiedzialne za ogólny, zły stan zdrowia, a także wygląd skóry. Nie wszystkich można przy tym uniknąć, ale można ich zgubny wpływ minimalizować, dostarczając sobie właśnie takich przeciwutleniaczy, jak witamina C.

2. Właściwości witaminy C dla skóry

Witamina C jest łatwo przyswajalna i ogólnie dostępna, jednak nie wystarczy jej przyjmowanie doustne dla poprawienia wyglądu skóry.
Jedzenie warzyw i owoców to podstawa, ale na rynku dostępne są również kosmetyki ją zawierające, a szczególnie jej lewoskrętną postać, czyli kwas L- askorbinowy. To właśnie ten związek ma najkorzystniejszy wpływ na walkę z trądzikiem i poprawę ogólnego wyglądu.

Stosowanie kremów bezpośrednio na twarz zalecane są osobom z trądzikiem oraz pragnącym terapii odmładzającej. Kwas askorbinowy syntetyzuje bowiem kolagen, dzięki czemu skóra odzyskuje jędrność i gładkość. Regularne stosowanie zaś wygładza zmarszczki, nadaje twarzy promiennego wyglądu oraz chroni przed zgubnym wpływem promieni UV.

witamina c na trądzik

3. Działanie witaminy C na trądzik

Do wystąpienia wyprysków skórnych, także trądziku, najbardziej przyczynia się zanieczyszczenie środowiska i stres powodujący powstawanie wolnych rodników, a tym samym wszelkich, także skórnych zmian. Witamina C zwalczając przyczynę, zwalcza tym samym skutki.

Działa również antyzapalnie i antyseptycznie. Kosmetyki z jej zawartością pozwalają na niszczenie bakterii wywołujących łojotok, bezpośrednią przyczynę bolących wyprysków. Poza tym przyspiesza gojenie ranek po nich, zapobiega utlenieniu się sebum i minimalizuje błyszczenie się skóry.

Trzeba także wspomnieć o przebarwieniach pochorobowych na skórze, a które witamina C skutecznie rozjaśniając, znacznie przyspiesza powrót do korzystnego wyglądu.

4. Kosmetyki z witaminą C

Korzystając z kosmetyków z witaminą C, możemy się czuć bezpiecznie, ale przy tym należy pamiętać, że kwas askorbinowy szybko się utlenia, serum albo krem przechowujemy więc w szczelnym i ciemnym opakowaniu.
Wyższe stężenie witaminy C w kosmetyku oznacza skuteczniejsze działanie, ale trzeba wiedzieć, że oznacza to również wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.
Wrażliwa skóra oznacza konieczność zastosowania kuracji z zawartością witaminy C o mniejszym stężeniu, a przy trądziku, nawet przy stężeniach wysokich, konieczna będzie baczna obserwacja reakcji swojej skóry.

Na rynku, oprócz całej gamy gotowych kosmetyków, możemy także zaopatrzyć się w półprodukty, np. kwas askorbinowy w proszku, z których można przygotować sobie specyfik do pielęgnacji sposobem domowym.

Share :

Może Cię zainteresować

Witamina C a choroby nowotworowe

Badania nad znalezieniem skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych trwają nieustannie, a medycyna stale...