• 13 kwietnia 2021

Witamina C a choroby nowotworowe

Badania nad znalezieniem skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych trwają nieustannie, a medycyna stale wynajduje coraz to nowsze sposoby na walkę z tymi dolegliwościami. Dostrzeżono już ogromny potencjał witaminy C, zaś jej skuteczność w leczeniu niektórych nowotworów została potwierdzona naukowo. Wykazano, że kwas askorbinowy może mieć udział w zatrzymaniu proliferacji, czyli rozwoju, komórek nowotworowych. Witamina C bierze udział w procesie powstawania takich form tlenu, których zadaniem jest uszkadzanie DNA komórek nowotworowych i w efekcie – niszczenie ich. Potrzebne są do tego duże dawki kwasu askorbinowego, bowiem w normalnych ilościach witamina C ma właściwości przeciwutleniające; dopiero przy podaniu odpowiednio wysokich dawek jej właściwości ulegają odwróceniu.

Skuteczność tej metody wynika również z faktu, że komórki rakowe pobierają z organizmu duże ilości glukozy. Witamina C ma z nią wspólne pochodzenie organiczne, dzięki czemu dostaje się do komórek nowotworowych dokładnie tą samą drogą. Kiedy kwas askorbinowy znajdzie się w bezpośrednim sąsiedztwie komórki nowotworowej, wchodzi w reakcję z jonami metali – głównie żelaza lub miedzi – przez co tworzy się nadtlenek wodoru. Związek ten ma z kolei działanie niszczące na komórki nowotworowe. Na pozytywny przebieg leczenia onkologicznego wpływa jeszcze inna, powszechnie znana właściwość witaminy C. Doskonale wpływa ona na ogólną odporność organizmu i znacznie wzmacnia go, dając mu dodatkowe siły do walki z chorobą. Jest to szczególnie istotne, bowiem w przypadku takich dolegliwości często występuje w organizmie tzw. wyniszczenie nowotworowe, które czyni poważne szkody i samo w sobie stanowić może śmiertelne zagrożenie dla pacjenta.

witamina c na raka

Leczenie chorób nowotworowych metodą dożylnych wlewów witaminy C wciąż jest jeszcze na etapie badań, ale uzyskane do tej pory wyniki są bardzo optymistyczne. Bardzo ważne jest jednak połączenie tej metody ze standardową terapią leczenia nowotworów, bowiem sama w sobie nie przynosi ona efektów. Znane są badania, w ramach których metodę wlewów witaminy C zastosowano na wybranej grupie pacjentów oddziałów onkologicznych. Okazało się, że stosowanie tej metody znacznie przedłużyło ich życie, w licznych przypadkach nawet o jeden rok.

Przewagą tej metody jest oczywiście o wiele mniejsza toksyczność w porównaniu do stosowanych standardowo chemioterapii. Witamina C nie wyniszcza organizmu tak, jak chemia – która, swoją drogą, także nie jest w stanie zapewnić całkowitej skuteczności i nie daje gwarancji zniszczenia nowotworu. Póki co trudno jednak mówić o możliwości zastąpienia chemioterapii metodą wlewów witaminy C. Może ona być stosowana jako leczenie wspomagające, które znacznie zwiększa szanse na pomyślny przebieg chemioterapii i wzmacnia organizm pacjenta, dając mu dodatkowe siły na przetrwanie trudnego leczenia. Wciąż jednak trwają badania nad potencjałem witaminy C w leczeniu nowotworów, przez co być może w kolejnych latach będziemy świadkami prawdziwej rewolucji w tej dziedzinie.

Share :

Może Cię zainteresować

Witamina C na trądzik

Witamina C jest jedną z bardziej uniwersalnych substancji, zwalczającą wolne rodniki, wzmacniającą układ...