• 13 kwietnia 2021

Rola witaminy C w leczeniu raka – czy wlewy dożylne mogą być skuteczne? Cz I

Witamina C znana była już wieki temu, a lekarze stale prowadzili badania na jej temat. Jej korzystne działanie na organizm sprawia, że witamina C to jeden z podstawowych preparatów, po które sięgamy w przypadku grypy i przeziębienia. Co prawda zalecana dzienna dawka do stosowania to kilka kilogramów, jednak wiele badań dowiodło, że bardzo korzystna jest podaż kilku, a nawet kilkunastu miligramów witaminy C! W związku z tym, że witamina C w pokarmach dostępna jest w małych ilościach, niezwykłą popularność zyskały wlewy dożylne, które podobno pomagają w walce z nowotworami. Czy rzeczywiście jest w tym ziarno prawdy?

Witamina C

Witamina C zwana jest inaczej lewoskrętny kwasem l-askorbinowym. Organizm nie może jej samodzielnie syntetyzować, dlatego konieczne jest podawanie ją w innych formach, na przykład wraz z pożywieniem. To silny antyoksydant, który usuwa z organizmu wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry. Dodatkowo pomaga ona również w syntezie kolagenu oraz w procesach odpornościowych. Niedobory witaminy C mogą prowadzić do krwawień z nosa, uszkodzenia naczyń krwionośnych, szybszego starzenia, depresji, osteoporozy, obniżenia aktywności fizycznej oraz do utraty apetytu. Jest to jednak zaledwie garstka możliwych skutków ubocznych. Nadmiar witaminy C najczęściej wydalamy wraz z moczem, dlatego trudno ją przedawkować. Kwas askorbinowy nie jest substancją toksyczną, jednak w dużych ilościach może przyczyniać się do problemów związanych z żołądkiem oraz jelitami. Witamina C powinna być spożywana przez osoby zmagające się z hemochromatozą, talasemią oraz z niedokrwistością. Witamina C znajduje się w wielu owocach i warzywach, jednak jej stężenie jest niskie i wynosi około kilkaset mg/100 g. Warto wiedzieć, że witamina C jest niezwykle wrażliwa na wysoką temperaturę, wilgotność powietrza oraz na utlenianie. Obróbka technologiczna sprawia, że często dochodzi do wielu strat ilościowych. 

witamina c w proszku

Witamina C „w proszku”

Witamina C pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie człowieka. Mimo to uważano, że spożywanie jej wraz z pożywieniem pozwala na zaspokojenie pełni potrzeb organizmu i nie należy stosować dodatkowej suplementacji, gdyż jest to zbędne. Wszystko zmieniło się kilka lat temu. Obecnie witamina C to jeden z najchętniej spożywanych suplementów diety, które wykazują tak szerokie działanie. Zalecane dawki są również dużo większe, niż kilka lat temu. Na wielu półkach sklepowych witamina C zaczęła być dostępna w formie białego proszku. Można było ją znaleźć pod nazwą kwas l-askorbinowy. Worki te szybko zaczęły znikać. Obecnie suplementacja witaminy w formie proszku staje się coraz mniej stosowana, gdyż popularne stają się dożylne wlewy witaminy w niektórych przychodniach medycznych. 

Dożylne wlewy witaminowe

Taka forma podawania witaminy C jest bardzo korzystna. W przypadku sproszkowanej formy dochodzi do problemów związanych z jelitami oraz do powstawania biegunek. Wlew kroplowy jest wtedy jedyną opcją stosowania tej witaminy. Taka forma pozwala na podanie 25 razy większej dawki niż dzięki formie ustnej. Często rozpuszcza się ją w soli fizjologicznej, gdyż musi być podawana w formie kwasu askorbinowego. Przeciwwskazania do stosowanie wlewów dożylnych to znaczne niedobory enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej oraz zaburzenia pracy nerek.

Share :

Może Cię zainteresować

Witamina C a choroby nowotworowe

Badania nad znalezieniem skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych trwają nieustannie, a medycyna stale...

Witamina C na trądzik

Witamina C jest jedną z bardziej uniwersalnych substancji, zwalczającą wolne rodniki, wzmacniającą układ...