• 13 kwietnia 2021

5 właściwości witaminy C

Kwas askorbinowy wspomaga proces leczenia wielu chorób. Mowa nie tylko o wysokich dawkach witaminy C  podawanych dożylnie. Już niewielka, codzienna podaż może okazać się korzystna dla całego  organizmu.

W roku 1937 fizjolog z Węgier otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie witaminy C. Stwierdził wówczas, że jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Im więcej jej dostarczanej jest do organizmu, tym sprawniej przebiega wymiana elektronowa. Dlatego też w okresie osłabienia zapotrzebowanie na witaminę C jest ogromne. Witamina ta jest bowiem silnym przeciwutleniaczem, który zapobiega działaniu wolnych rodników.

1 Naprawa uszkodzeń

Witamina C hamuje również fragmentację DNA oraz powstawanie uszkodzeń genetycznych w komórkach poddanych działaniu promieniowania jonizującego. Dlatego pozytywnie wpływa na osoby poddawane radio czy chemioterapii.

2 Precz z alergią!

W pewnym eksperymencie okazało się, że witamina C podawana 3 razy dziennie w rozpylaczu do nosa u 74% osób zmniejszyła uciążliwe objawy alergii takie jak katar czy obrzęk śluzówek. Świadczyć to może o tym, że kwas askorbinowy  jest naturalnym hamulcem dla histaminy.

3 Serce pod ochroną

Okazuje się, że nawet niewielki niedobór witaminy C w organizmie prowadzić może do rozwoju groźnych  chorób układu sercowo-naczyniowego jakich jak miażdżyca. Dzięki witaminie C naczynia krwionośne są bowiem elastyczne i mocne. Dodatkowo każde 500 mg witaminy C dziennie obniża możliwość wylewu czy choroby serca o 11%. U osób z nadciśnieniem zmniejsza ciśnienie krwi nawet o 5 mm Hg. Warto o tym pamiętać. To ważne dla osób, które sięgają na co dzień  po używki np. alkohol. Spożywanie witaminy C ma dla nich zbawienny wpływ. Podobnie jest z paleniem papierosów. W praktyce bowiem nikotyna usuwa z organizmu kwas askorbinowy, dlatego palaczy często dotykają różnego rodzaju problemy z sercem. Dlatego powinni przyjmować na co dzień duże dawki witaminy C.

4 Skóra w formie

Witamina C stymuluje proces produkcji kolagenu, co sprawia, że skóra jest jędrna i zachowuje na dłużej zdrowy wygląd. Jako przeciwutleniacz zwalcza atakujące ją wolne rodniki i skutecznie chroni przed promieniowaniem ultrafioletowym. Z uwagi na właściwości przeciwzapalne nadaje się do pielęgnacji cery naczynkowej czy trądzikowej. Stosowanie przez pół roku kremu z witaminą C os tężeniu 5% poprawia stan skóry mocno zniszczonej słońcem  - spłyca bruzdy i poprawia jej elastyczność.

5 Poprawa wzroku

Niedobór witaminy C w organizmie zwiększa ryzyko zaćmy (katarakty),a  więc choroby, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty na całym świecie. W badaniach wykazano niejednokrotnie, że kwas askorbinowy działa na soczewkę oka ochronnie. W  jednym z badań okazało się, że zwiększenie jego stężenia we krwi o 49 μmol/l  zmniejsza ryzyko zachorowania na zaćmę nawet o 64%. Witamina C jest ogromnie ważna dla prawidłowego  funkcjonowania narządu wzroku. Chroni ona bowiem siatkówkę oka przez uszkodzeniami natury oksydacyjnej. Bierze też udział w syntezie kolagenu, ważnego dla naczyń krwionośnych.

Share :

Może Cię zainteresować

Witamina C a choroby nowotworowe

Badania nad znalezieniem skutecznych metod leczenia chorób nowotworowych trwają nieustannie, a medycyna stale...