• 13 kwietnia 2021

Brak witaminy C – zagrożenia

O ogromnej roli jaką w naszym organizmie odgrywa witamina C mówi się bardzo wiele, przez co wiedza na jej temat pozornie jest powszechnie znana. Równocześnie często nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak groźne mogą być niedobory tej witaminy. Wydaje się nam, że wystarczy spożywać ją w sytuacjach, gdy chcemy szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Tymczasem jest ona niezbędna do codziennego, prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli będziemy ją zaniedbywali i nie zapewnimy sobie odpowiedniej jej ilości w codziennej diecie, to możemy narazić się na wiele poważnych dolegliwości.

Jedną z najgroźniejszych i prawdopodobnie najlepiej znanych chorób które mogą być efektem niedoboru witaminy C jest szkorbut. Od dawna powszechnie kojarzył się on z marynarzami, co jest w pełni uzasadnione. Osoby wypływające w dalekie rejsy i pozbawione przez długi czas dostępu do świeżych warzyw i owoców – głównych źródeł witaminy C – zapadały na nią masowo już w starożytności. Do pierwszych jej objawów należy przemęczenie, apatia, brak apetytu i bóle mięśni oraz kości. Organizm staje się niedokrwiony, co zaburza jego prawidłowe funkcjonowanie. Później pojawiają się również problemy z zębami, które zaczynają boleć, a w końcu – wypadać. Dziś szkorbut jest chorobą znacznie wyeliminowaną i nie występuje już tak często. Niemniej w przeszłości zbierał on poważne, nierzadko śmiertelne żniwo. Obecnie wiemy, że możemy go całkowicie uniknąć dzięki odpowiedniej diecie.

witamina c w organiźmie

Dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości witaminy C jest niezwykle ważne, tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie produkować jej samodzielnie we własnym ciele. Zdrowy człowiek powinien zapewnić w swojej diecie odpowiednią, dzienną ilość świeżych owoców i warzyw. Istnieją oczywiście inne przyczyny niedoboru tej witaminy. Niektóre choroby powodują na przykład nieprawidłowe jej wchłanianie przez organizm. Problemy z niedoborem witaminy C często mają również osoby uzależnione od alkoholu, a także ludzie starsi. Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości witaminy C w diecie swojego dziecka. Jest ona niezbędna do prawidłowego rozwoju młodego organizmu, przez co zbyt uboga w nią dieta może doprowadzić później do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Ze względu na to, że witamina C pełni w organizmie wiele funkcji również jej niedobory mogą objawiać się na różne sposoby – szkorbut jest tylko jednym z nich. Brak witaminy C prowadzi zwłaszcza do znacznego obniżenia odporności organizmu. Stajemy się wówczas bardziej podatni choćby na zwykłe przeziębienia czy infekcje. Pojawiają się też problemy z koncentracją i brakiem energii, a sytuacje stresowe są dla nas o wiele cięższe. Inne objawy to anemia, spadek masy ciała i brak apetytu. Częste bóle mięśni i stawów znacznie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie. Pogorszeniu ulega również kondycja naszej skóry i włosów, co negatywnie odbija się na naszym wyglądzie zewnętrznym. Jednym słowem – bez witaminy C organizm nie jest w stanie funkcjonować poprawnie. Z tego powodu bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową dietę bogatą w jej źródła – przede wszystkim warzywa i owoce.

Share :

Może Cię zainteresować

W czym jest witamina C?

Witamina C bierze udział w bardzo wielu procesach zachodzących w organizmie człowieka. Wzmacnia naszą...